Казка починається, як у війську, в одному полку служили два вояки. Звали їх Іванами. Вони були з одного села, ще й одного року. Та серцем неоднакові. В одного Івана серце було м’якеньке, як віск, у другого — таке тверде, як камінь. Про першого люди казали: тихий; про другого — гордий.

По війні обидва Івани повернулися додому. Час був хлопцям звити собі гнізда, тому вони пішли до дівчат. Доброму Іванові полюбилася донька бідної вдовиці, гордий Іван посватав у ґазди[1].

Прийшов гордий до дівчини й каже:

— Беру тебе з родини багатої. Та я теж не бідний.

І подав їй перстень з червоного золота. Заграли на обручці дорогі самоцвіти. І багацька дівчина дуже йому зраділа:

— У моїх скринях є усе на світі: і куповане, і ткане, і вишиване. Але такої дорогої речі в мене ще ніколи не було. Перстень мені на дяку[2].

Наділа обручку на середній палець, дивиться на неї і ніяк не може натішитися.

Приходить тихий до своєї дівчини і каже:

— Я тебе обдарував би золотом, діамантами, та нічого такого не маю, окрім сього персня.

— Персня? — здивувалася бідна дівчина, бо ніяких багатих речей від хлопця не чекала.

— Дарую тобі, люба, срібний перстень, обмитий сльозами. Носи і будь така щаслива, яким був і я, коли дістав той перстень! — мовив тихий Іван.

А дівчина сказала:

— Дорогий мені твій перстень не тим, що він із срібла, а тим, що для мене дорога твоя любов.

Наділа перстень на середній палець і дивиться, а він блищить, як чиста сльоза.

Настав день вінчання. Побратими зробили весілля разом, в одній хаті. І робилося те діло, як уже робилося. Але люди дивляться на персні та дивуються: звідки сільські хлопці взяли такі речі?

Гордий Іван уже був підхмелений і почав хвалитися:

— Якось ми прорвалися до міста. Ворог розбігся по хатах. Бачу, що стріляють з багатого будинку. Я побіг і вибив звідти ворога. Та коли проходив графськими палатами, побачив на підлозі поранену жінку. Вона вся була в крові, вже ледве стогнала. А на руці в неї блиснув перстень; бачу, золотий, із дорогими камінчиками. Я собі подумав: не візьму я персня — візьме його хтось інший. І стягнув той перстень з пальця пораненої жінки. Вона гнівно глянула на мене і сказала щось незрозуміле — я тої бесіди не знав. Та що тут гадати: чогось доброго сказати не могла. Отак я добув перстень.

— Погане діло ти вчинив! — озвався із-за столу найстаріший дідо. — Перстень — дорогий, у ньому й діаманти. Але цілі гори дорогоцінного каміння не коштують стільки, як одна сльоза людини, що гірко страждає.

Питають тихого Івана:

— А як ти добув свій перстень?

— Хвалитися перед людьми незручно, — відповідає він. — Та раз мене просите, не заховаю правди. Тоді, коли взяли чуже місто, разом з Іваном був і я. Бачу, мені назустріч біжить малий хлопчик. Біжить і плаче: «Мамко! Де ти, мамко?» Я погладив хлопчика, потішив: «Держися мене, знайдемо твою мамку!» Хлопчик заспокоївся, не плаче. Раз лиш чую: «Синку мій, синочку!» Жінка до нас не бігла — летіла! Вхопилася за мою гвинтівку — думала небога, що я вистрелю. Кажу їй: «Жінко, не бійтеся! І у мене є мама! Беріть свого хлопчика й тікайте з біди!» Жінка упала на коліна, дуже дякує. Але мені треба йти вперед — наше військо наступає далі. Бачу, жінка зняла з руки перстень. подає мені. Щось і каже, та не розумію. А тут уже гукнули свої, чого я відстав. Так той срібний перстень у мене й залишився…

— Добре діло ти вчинив! — сказав тихому Івану найстаріший дід. — Перстень — як перстень, він не дорогий. Але дороге слово, з яким тобі його подарували.

Тут казці й кінець.

[1] Ґазда — господар.

[2] На дяку — на догоду.