Коли Хінганські гори ще маленькі були, коли можна було випустити стрілу з лука й почути, як вона по той бік Хінгану впаде, тоді ведмідь з бурундуком дружили.
Жили вони разом в одному барлозі. Разом на полювання ходили. Ділили все навпіл: що ведмідь добуде, те бурундук їсть; що бурундук притягне, те ведмідь їсть. Так дружили вони дуже довго. Та відомо — заздрісникам чужа дружба завжди очі коле. Доки друзів не посварять, не вгамуються…
Ось вийшов якось бурундук з барлогу — захотілося йому горіхів полущити. Зустрілася йому лисиця. Рудим хвостом завертіла, привіталась, питає:
— Як поживаєш, сусіде?
Розповів їй усе бурундук.
Вислухала його лисиця, і заздрісно їй стало, що двоє звірів разом живуть і не сваряться. А сама вона ні з ким не дружила, тому що завжди хитрувала й усіх обдурити намагалась.
Прикинулася лисиця, ніби за бурундука вболіває, лапки на животі склала, сльозу пустила: відомо, що дурисвітові не важко заплакати. Каже:
— Бідний ти, бідний! Жаль мені тебе!
Злякався бурундук:
— Чому ти жалієш мене, сусідко?
— Дурний ти! — відповідає лисиця.— Ведмідь тебе кривдить, а ти й не здогадуєшся про це.
— Як це — кривдить? — питає бурундук.
— А ось як. Коли ведмідь здобич бере, хто перший зубами рве?
— Брат ведмідь,— відповідає бурундук.
— От бачиш, найсолодший шматок йому й дістається! Ти, видно, давно вже доброго м’яса не бачив, усе ведмежими недоїдками харчуєшся! Тому ти й на зріст маленький.
Завертіла лисиця хвостом, сльози витерла, похитала головою.
— Ну, прощай,— сказала наостанку.— Бачу, подобається тобі таке життя. Тільки я на твоєму місці перша б у здобич зубами вгризалась!
І побігла лисиця, немов по ділу. Біжить, хвостом сліди замітає.
Подивився їй услід бурундук, задумався: «А сусідка, мабуть, правильно-таки розсудила!»
Так бурундук задумався, що й про горіхи забув. «Ось,— думає,— ведмідь яким шахраєм виявився! А я йому вірив, за старшого брата мав».
…От пішли ведмідь з бурундуком на полювання.
Зайшли по дорозі в малинник. Згріб ведмідь у лапи кущі малини, смокче й брата запрошує. А той дивиться — лисиця таки правду сказала!
Піймав ведмідь ховраха, кличе бурундука. А той дивиться — ведмідь таки першим у ховраха пазурі запустив. Виходить, правду лисиця сказала!
Йдуть брати повз дубок з бджолиною сім’єю. Ведмідь той дубок нагнув, лапою притримав, носа в щільники всунув, ніздрі роздув, губами заплямкав. Брата кличе — меду скуштувати. А той бачить: знову ведмідь перший пробує, знову, виходить, лисиця правду сказала!
Розсердився тут бурундук. «Ну,— думає,— провчу я тебе!»
Згодом пішли вони ще на полювання.
Сів бурундук братові на загривок — йому за ведмедем на своїх маленьких лапках не встигнути.
Вистежив ведмідь здобич — косулю. Тільки хотів її зубами схопити, а тут бурундук як стрибне у нього між вухами! Це — щоб першим у здобич зубами вгризтися, солодкий шматок собі взяти та трішки підрости. Злякався ведмідь, випустив косулю, і вона втекла.
Залишилися обидва брати голодними.
Пішли вони далі.
Побачив ведмідь ховраха, підкрався, а бурундук знову тут як уродився! Знову налякав ведмедя до смерті. І цього разу полювання не вдалося. Розсердився ведмідь, та братові нічого не каже.
Зустрілися вони з молодим кабаном. Іншого разу ведмідь і не зачіпав би, а тут від голоду в нього живіт до спини прилип. Розлютився ведмідь і посунув на кабана! Заревів так, що кабан позадкував од ведмедя. Задкував, задкував, уперся хвостом у дерево — далі нікуди. Тут на нього ведмідь і насів. Пащу роззявив, зубами клацає — ось-ось усього проковтне!
Тільки ведмідь підступив до кабана, а бурундук знову з його загривка між вухами — на кабана скік! Хоче першим скуштувати свинини. Тут ведмідь геть розлютився. Як схопить бурундука лапою за спину — всіма пазурами так і вп’явся йому в шкіру, щоб не попадав під лапу, не заважав!
Рвонувся бурундук — усю шкіру від голови до хвоста розпоров. Заверещав від болю. Скочив на дерево, потім на друге, третє… Як пішов з гілки на гілку перескакувати, тільки ведмідь його й бачив!
Кличе ведмідь брата, коли кабана задушив:
— Ей, брате! Іди на свіжину!
Нема бурундука, немов і не було ніколи.
Пішов ведмідь додому. Ждав, ждав брата, так і не діждався.
Утік бурундук. На деревах довго жив, доки рани на спині зажили. Рани зажили, а п’ять чорних смужок від пазурів ведмедя на все життя у нього залишились.
Тепер бурундук до ведмедя і не підходить і м’яса не їсть. А випаде йому неподалік од ведмедя бути, він із злості у ведмедя кедровими шишками кидає. А як ведмідь голову задере, бурундук тікає,— тільки його і бачили!