Косуке й Оцукіті жили по сусідству. Родина Косуке була жадібною і нечесною, а в родині Оцукіті всі були чесними і добрими. Косуке був дуже багатим, а Оцукіті дуже бідним.

Сталося це навесні. Під дахом будинку Оцукіті ластівка звила собі гніздо і вивела трьох пташенят.

І от одного разу маленьке пташенятко випало із гнізда і зламало собі лапку.

Це помітив Оцукіті. Він пожалів бідолашну пташку і перев’язав їй лапку.

Коли прийшла осінь, усі ластівки полетіли у вирій. Серед них була і ластівка зі зламаною лапкою.

Коли птахи прилетіли на південь, ця ластівка розповіла царю ластівок про те, як їй допоміг Оцукіті. Цар ластівок уважно вислухав її розповідь і промовив:

— Це дуже добра людина. Коли ти наступної весни полетиш туди, треба буде чимось віддячити їй.

Знову прийшла весна, і ластівки повернулися до гнізда під дахом будинку Оцукіті.

Якось, коли Оцукіті вийшов на подвір’я, ластівка, якій він допоміг минулої весни, упустила перед ним якесь насіннячко.

Оцукіті взяв його і посадив у куточку саду.

Незабаром посаджене насіння проросло, з нього виросла лоза, на ній зацвіли білі квіти, а потім дозріли два величезні гарбузи-горлянки.

Оцукіті розрізав один з них. Він виявився таким духмяним, що Оцукіті вирішив його спробувати. Смак у гарбуза теж був надзвичайно приємним, і добрий Оцукіті скликав усіх мешканців села, щоб почастувати їх.

Усі його односельці із задоволенням їли гарбуз і приказували: «Як смачно, як смачно!»

Другий гарбуз-горлянку Оцукіті поклав сушитися на сонце. Коли горлянка висохла, він розламав її і побачив, що вона наповнена золотими монетами.

«Як чудово!» — подумав Оцукіті і почав виймати монети з гарбуза. Але дивна справа! Скільки він їх не виймав, гарбуз знову наповнювався монетами.

Так Оцукіті одразу зробився багатієм. Сусід Косуке довідався про це і ледь не луснув від заздрості. Він пішов до Оцукіті і взяв у нього одне гніздо ластівки.

Незабаром у ньому вивелися пташенята, але скільки Косуке не чекав, жодне з них не падало з гнізда.

Тоді, згоряючи від нетерпіння, Косуке кинув у гніздо камінь. Одне з пташенят з переляку злетіло, упало на землю і пошкодило собі лапку. Косуке зрадів і перев’язав її.

Прийшла осінь, і ластівки знову полетіли у вирій. А Косуке подумав: «От добре! Прийде весна, і, напевно, ластівки мені віддячать, як Оцукіті».

Коли ластівки прилетіли на південь, та, що зашкодила лапку через кинутий у гніздо камінь, розповіла про цей випадок царю ластівок.

— Таку погану людину варто покарати, — промовив цар.

Навесні ластівки повернулися до гнізда під дахом будинку Косуке.

Якось Косуке вийшов на подвір’я і побачив ластівку з ушкодженою лапкою, що кинула перед ним якесь насіннячко.

— От, нарешті, я одержу винагороду!

По цих словах Косуке підняв насіннячко і посадив його в куточку свого саду.

Незабаром посаджене насіння дало паросток, з нього виросла лоза, на лозі зацвіли білі квіти, а потім дозріли два величезні гарбузи-горлянки.

Тоді Косуке, наслідуючи Оцукіті, розрізав один з них і запросив на частування мешканців села. Але гарбуз виявився таким гірким і твердим, що в усіх позводило щелепи після першого ж шматка, і гості дуже розсердилися.

Але жадібний Косуке подумав: «Ну добре, нехай перший гарбуз був гірким і твердим, але, якщо у другому будуть золоті монети, усе буде добре». І він поклав другий гарбуз-горлянку сушитися на сонце.

«Коли висохне ця горлянка, я одержу незліченну кількість золотих монет. Мабуть, потрібно приготувати для них місце», — вирішив жадібний Косуке. І поки гарбуз-горлянка сушився, він приготував безліч таких величезних ящиків, що їх не можна було до будинку затягти.

Незабаром горлянка зовсім висохла, і Косуке, передчуваючи радість, розколов її.

Але замість золотих монет з гарбуза повалив чорний дим. Це було так несподівано, що Косуке, вражений, упав обличчям на землю.

Лежачи ниць, жадібний Косуке захвилювався: «Як би через цей дим не сталося пожежі і не згоріли мій будинок і все моє майно!»

Скоро дим розсіявся, і Косуке піднявся. Будинок стояв на місці. Але дивна справа! Коштовності і золото, надійно заховані в будинку, зникли разом з цим дивним димом.

Так чесний і добрий Оцукіті зробився багатою людиною, а нечесний і жадібний Косуке перетворився на бідняка.