Зустрілися якось лисиця та лось.

— Що нового? — запитує лисиця у лося.

— Нічого нового, сусідко,— відповідає лось.— Учора замалим не пропав: гнався за мною мисливець, а я заплутався у гіллі рогами… Лихо мені іта довгих ногах — за гілки чіпляюсь!.. А як ти поживаєш? — питає лисицю лось.

— І я погано, сусіде,— відказує лисиця,— підстерігають мене мисливці. Лихо мені з короткими ногами — не можу з висоти довкола подивитися!

Як звірі ногами мінялись

Зажурились обоє, яке в них погане життя і як погано все на світі влаштовано: кому потрібні довгі ноги — у того короткі, кому короткі потрібні — у того довгі.

От лисиця й каже:

— Давай, сусіде, ногами поміняємося!

— Давай,— відповідає лось.

От помінялися вони ногами. Подивилася лисиця довкола: з довгих ніг далеко видно — немає поблизу людей. Побігла в стійбище. Заманулося їй курятини. Спробувала в курник залізти, де кури на сідалі сиділи, а довгі ноги заважають. Засунула ногу в щілину, щоб курку поцупити, а нога ж лосяча — копито, ніяк ним здобич не зачепиш. Зітхнула лисиця й пожалкувала за своїми лапами: які у них були пазурі гострі, як зручно було ними здобич тримати і роздирати! Тут з хати чоловік вийшов… Злякалась лисиця і кинулась геть. Так і побігла голодна.

А лось, вимінявши ноги лисиці, став зовсім маленький на зріст. У траві сховався, радіє:

— От мені добре тепер! Ніхто мене здалеку не побачить!

Став він потихеньку на лисячих лапках пересуватися. Стомився швидко. Стомився і зголоднів. За звичкою голову підняв, щоб молодими пагонами та листям голод угамувати. Губами плямкає, а гілок дістати не може: ноги ж короткі!

Зітхнув лось:

— Ех, даремно я помінявся ногами! Такі гарні у мене були ноги: високі та міцні! Не те, що ці лапки! Пропаду я тепер зовсім з голоду…

І заплакав лось.

Раптом чує він: хтось по тайзі летить, так навпростець і продирається. Гілля та ломаччя тріщать. Кинувся лось тікати. Та куди йому на маленьких лисячих лапках утекти! Зачепився за вивертня, упав і очі заплющив: «Ну,— думає,— зараз мені кінець буде!»

Аж чує — кличе його лисиця:

— Ген, сусіде, де ти?

— Тут я,— озивається лось.— Це ти, чи що, в тайзі шуміла?

— Я,— каже лисиця.— Лихо мені з твоїми ногами! Хотіла тихо пройти, а ноги твої ламають гілля, тупотять, стукають. Мало не пропала я з ними!

— І мені,— каже лось,— з твоїми ногами лихо: маленькі вони, кволі… Давай, сусідко, знову мінятися!

Ось обмінялися вони ногами.

Тупнув лось своїм копитом: добре!

— Гарно це,— мовить,— влаштовано, що лось на копитах ходить! Ноги міцні, копита тверді!

Пробігла лисиця на своїх лапках: добре! Лапки легенькі, пазурі гострі, ходи не чути.

Відповідає лисиця лосю:

— Так, правда! Добре це влаштовано, що в лисиці маленькі лапки з гострими пазурами.

Попрощалися вони і в різні боки пішли.

З того часу звірі ногами не міняються.