Раз восени пан поїхав на лови, з ним багато було охотників. Полювали вони, полювали цілий день і нічого не виполювали. І застала їх темная нічка. Холодно, а до того ще й дощик крапле. Пан промок та й змерз. Тре собі руки та й каже:

— От якби нам тепер хата тепла, постіль біла, хліб м’який, квас кислий — нічого б і журиться: казали б казку, баяли б байку до самого світа.

Коли зирк — щось світиться. Вони туди — хата; вони у хату — на столі хліб лежить, і квасу глек стоїть, і хата тепла, і постіль біла; усе, як хотів пан, так і є!

От увійшли усі у хату, помолились, повечеряли та й полягали.

Усі сплять — один не спить, йому щось не спиться.

От як опівночі чує: приходить щось до вікна та й каже:

— От вражого сина! Казали: якби нам хата тепла, постіль біла, хліб м’який, квас кислий — нічого б і журиться: казали б казку, баяли б байку до самого світа, а тепер і забули!

їхатиме ж пан додому, буде йому на дорозі яблуня з яблуками; захоче він їх покуштувать; як покуштує — там і розлопається! А хто почує та скаже, той по коліна каменем стане!

Він чує та й дума: «Лихо!»

Уп’ять так, об других півнях, приходить щось до вікна та й каже:

— От вражого сина! Казали: якби нам хата тепла, постіль біла, хліб м’який, квас кислий — нічого б і журиться: казали б казку, баяли б байку до самого світа, а тепер забули!

Їхатиме ж пан додому, буде йому на дорозі криниця — чиста водиця; захоче він з неї напиться; як нап’ється, так і розлопається. А хто почує та скаже, той по груди каменем стане!

Він чує та й дума: «От лихо!»

Уп’ять так, об третіх півнях, приходить щось до вікна та й каже:

— От вражого сина! Казали: якби нам хата тепла, постіль біла, хліб м’який, квас кислий — нічого б і журиться: казали б казку, баяли б байку до самого світа, а тепер забули!

Їхатиме ж пан додому, буде йому на дорозі кровать з периною: захоче він на їй одпочити, як ляже — так і розлопається. А хто почує та скаже, той по шию каменем стане!

Він чує та побудив усіх.

— Пора їхать,— каже.

Пан каже:

— Пора, поїдемо!

От їдуть вони. Якраз біля дороги росте яблуня, і на ній такі красні, такі гарні яблука, що й сказати не можна.

Панові смерть захотілось їх покуштувати.

А той як підскоче та черконе по яблуні: вона попелом і взялась! А він уперед забіг та й утік.

Дальш — трошки уп’ять: їдуть — біля дороги криниця, та вода така чиста та хороша, що й сказати не можна! Панові смерть захотілось з неї води напиться.

А той як підскоче, як черконе по їй шаблею — вона так кров’ю і взялась! Пан розсердився, кричить:

— Бийте його, вражого сина!

А він уперед забіг та й утік.

Далі їдуть: біля дороги кровать золотая, а на їй перина біла та м’яка, та така гарна, що й сказати не можна. Панові смерть захотілось на ній полежати. А той як підскочить та черкне шаблею — вона так углем і взялась! Пан розсердився, кричить:

— Стріляйте його!

А він уперед забіг та й утік.

Приїхали вони додому. Пан і приказує привести до себе того охотника. Той прийшов.

А той каже:

— Веліть, пане, привести до рундука погану шкапу.

Привели. Він сів та й каже:

— Опівночі, пане, прийшло до нас щось до вікна та й каже: «От вражого сина! Казали: якби нам хата тепла, постіль біла, хліб м’який, квас кислий — нічого б журиться: казали б казку, баяли б байку до самого світа, а тепер і забули. їхатиме пан додому — буде йому на дорозі яблуня з яблуками; захоче він їх покуштувати, як покуштує, так і розлопається! А хто почує та скаже, той по коліна каменем стане!»

Кінь так по коліна каменем і став. А він каже:

— Уп’ять так, об других півнях, приходить та уп’ять каже, та й приговорює: «Буде йому на дорозі криниця — чиста водиця; захоче він з неї напиться; як нап’ється — так і розлопається! А хто почує та скаже, той по груди каменем стане!»

Кінь так по груди каменем і став. А він каже:

— Уп’ять, так об третіх півнях, приходить та теж-таки каже й приговорює: «їхатиме пан додому, буде йому на дорозі постіль біла; захоче він на ній одпочити; як ляже, так і розлопається. А хто почує та скаже, той по шию каменем стане!»

Та заразом скік з коня! А кінь так по шию каменем і став.

— От,— каже,— нащо я так робив. Простіть, пане!