Були собі чоловік та жінка, а в них — два сини, і мали вони такий садок, що як уродить рясно та продадуть садовину, то цілий рік з того годуються, аж до нового урожаю. Аж то унадився у той садок веприк[1] з лісу, риє та й риє щоночі, а вдосвіта втікає, і ніяк його достерегти не можна. Щонайліпше дерево підрив, та й став садок підсихати. От батько й каже до синів:

— Достережіть мені, що воно садок псує, а котрий з вас допантрує[2] садок, тому й садок буде по моїй смерті.

Пішли хлопці вночі на варту, позасідали в садку та й ждуть. То старший посидів, посидів та й заснув, а менший нарубав терну та й обложився геть навколо: отож як почне його сон змагати, то він кивнеться, вколеться на шпичку тернову та й прокинеться; так цілу ніч не заснув на чатах. Аж то перед світом чує, щось хропе та ломиться в садок. Дивиться хлопець, а то веприк з лісу — полум'ям дише, іклами землю пише, копитами загрібає, хвостом слід замітає. Стрілив хлопець та й забив веприка враз. Тільки менший брат стрілив, то старший прокинувся, бачить — веприк вже забитий; так йому заздрісно стало, що вже тепер батько на меншого садок запише,— узяв та й забив брата з своєї стрільби, поховав його в полі при дорозі, а сам поніс веприка додому.

— А де ж брат? питає батько.

— Брата,— каже син,— оцей веприк розірвав, то я веприка застрілив, а братового тіла не знайшов.

Заплакали старі батько, мати. Став їх старший син потішати та так придобрився, що батько йому ще за життя і хату, й обійстя[3] віддав, аби він їх, старих, при собі до смерті тримав.

А над забитим братом в полі при дорозі виросла калина, та така хороша, аж очі вбирає, літо й зиму на ній лист, і цвіт, і ягідки, все разом.

Їдуть якось тим шляхом чумаки та дивуються:

— Що то воно за калина така дивна?

А один вирізав гілку, зробив сопілку, сів на возі, їде та й грає, а сопілка йому людським голосом співає, словами промовляє:

Помалу-малу, чумаче, грай, не врази ж мого серденька вкрай!
Брат мене вбив, в землю зарив за того веприка, що в саду рив.

Злякався чумак, хотів ту сопілку викинути, а товариші кажуть:

— Не кидай, треба людей попитати, може, хто скаже, що воно таке.

Доїхали до села, до крайньої хати, попросилися на ніч. Там їх прийняли, ще й вечеряти запросили. Сидять вони, вечеряють та про те диво розказують, що яка то дивна у них сопілка з тієї калини, що росте при дорозі:

— Ось нате, господарю, хоч самі заграйте.

Узяв старий господар сопілку, заграв, а вона йому людським голосом співає, словами промовляє:

Помалу-малу, батеньку грай, не врази ж мого серденька вкрай! Брат мене вбив, в землю зарив за того веприка, що в саду рив.

— Що воно таке? — каже господар.— Ану-но ще ти. стара, заграй!

Узяла стара господиня сопілку, а вона й до неї:

Помалу-малу, матінко, грай, не врази ж мого серденька вкрай! Брат мене вбив, в землю зарив за того веприка, що в саду рив.

Тоді старий до сина:

— Тепер ти грай.

Той не хоче:

— Чи я малий у дудочку грати?

Та батько таки примусив. Тільки-но молодий господар сопілку до губи притулив, а вона як заквилить:

Помалу-малу, братику, грай, не врази ж мого серденька вкрай! Ти ж мене вбив, в землю зарив за того веприка, що в саду рив.

Тут батько до сина:

— Признавайся, що ти брата вбив!

Той і признався, бо вже не було куди. Прогнав його батько геть з очей, і зосталися зі старою сиротами віку доживати.

А калина та, мабуть, і досі цвіте…

[1] Веприк — дикий кабан.

[2] Допантрує — достереже.

[3] Обійстя — садиба, двір.